Aktivni odmor

Idiličan ambijent otoka Hvara oduševio natjecatelje ÖTILLÖ swimrun-a!

This post is also available in: English

SJAJAN POČETAK ÖTILLÖ SWIMRUN SEZONE!Nevjerojatna utrka i žestoka borba obilježili su početak ÖTILLÖ swimrun sezone 2018 – idiličan ambijent otoka Hvara ponudio je sve potrebne “sastojke” za spektakularnu, ali ujedno i vrlo zahtjevnu utrku koja objedinjuje plivanje i trčanje!

ISTINSKI IZAZOV. Čak 40,4 km dugačka putanja, koju je valjalo savladati dijelom trail trčanjem, a dijelom napornim plivanjem u otvorenom moru, bila je istinski izazov, a u ovom pothvatu najuspješniji su bili George Bjälkemo i Pontus Lindberg iz švedskog tima Garmin sa prolaznim vremenom od 5 sati, 15 minuta i 41 sekunde, ostavivši tako iza sebe drugoplasirane Šveđane Petera Aronssona i Fredrika Axegårda.

Vrlo jaka momčad Thule Crew koju su činili Šveđanin Martin Flinta (SWE) i češka natjecateljica Helena Karaskova Erbenova završila je kao prvoplasirani mješoviti tim i 4. u ukupnom poretku s vremenom od 5 sati, 34 minute i 7 sekundi, dok je prvi ženski tim Envol čije su članice Šveđanke Fanny Danckwardt i Desirée Andersson, završio impresivnu utrku s prolaznim vremenom 5:53:52 i 13. mjestom u ukupnom poretku.

NO, KAKO JE SVE IZGLEDALO U OČIMA POBJEDNIKA? “Ova utrka je jednostavno nešto drugačije!”- rekao je Pontus Lindberg iz tima Garmin koji je zajedno sa Georgeom Bjälkemom osvojio prvo mjesto u ukupnom poretku. “Bila je zahtjevna za svih, jer je riječ o iznimnoj utrci. Raznolikost terena jednostavno vas pojede. Ali staza za utrku savršeno nam odgovara, uživali smo u tehničkoj trail dionici u brdovitim predjelima. Krajolik je toliko lijep da ne možete vjerovati!”

Otok Hvar, zahvaljujući svojoj bogatoj kulturnoj i povijesnoj baštini, starim maslinama i vinogradima, kristalno čistom moru, vapnenačkim stijenama i raznovrsnim terenima, te prekrasnim Paklenskim otocima, smatra se jednim od 10 najljepših na svijetu. Kao takav, Hvar je bez imalo sumnje u potpunosti utjelovio Ötillov leitmotiv o jedinstvenim utrkama na jedinstvenim mjestima!

UTRKA UKUPNE DULJINE OD 40,4 KM nije mogla biti teža. Kristalno čisto more sa temperaturom od 14 stupnjeva bilo je malo hladnije nego obično, a najduža plivačka dionica od 2950 metara bila je pravi test za sve natjecatelje. Gotovo savršeno vrijeme učinilo je utrku lakšom od očekivanog, ali je i dalje predstavljala iznimno velik izazov. Veliki dio trkačkih dionica odvijao se na tehničkim stazama, začinjenih sa nekoliko oštrih uspona.

Potreba za prilagodbom na trčanje po vrućem suncu u mokroj odjeći i plivanje u relativno hladnoj morskoj vodi, od oko 13 do 15 stupnjeva, dodatno je otežala posao natjecateljima.

OTILLO Hvar - 2018 - 102646-080418-PierreMangez-LR.jpgÖTILLÖ swimrun

A razina konkurencije ovdje je oduzimala dah! Nekoliko timova moralo se boriti kako bi stigli savladati dijelove natjecanja na vrijeme, neki su nakon plivanja morali odustati, a najuspješniji timovi utrkivali su se na neznatnoj distanci sve do posljednje plivačke dionice!

U SVIM ÖTILLÖ UTRKAMA natječe se u paru, a mudra suradnja s partnerom od presudne je važnosti. Granice se mogu pomaknuti jedino oslanjajući se na uzajamne snage. Doživljaj timskog rada od neprocjenjive je vrijednosti koja je poznata samo onome tko je to iskusio, a ujedno je i dio razloga zbog kojeg popularnost swimrun-a tako vrtoglavo raste!

A u prilog tome govore i brojke – čak 125 timova od po dva natjecatelja iz 23 različite zemlje putovalo je na Hvar kako bi sudjelovalo u ovoj kvalifikacijskoj utrci za ÖTILLÖ swimrun Svjetsko prvenstvo, koje će biti održano u švedskom arhipelagu. Dan prije utrke bila je organizirana i kraća, pristupačnija varijanta ÖTILLÖ Sprint Hvar, nudeći ista uzbuđenja kao i duža i zahtjevnija utrka, samo u nešto manjem formatu. U ovoj su utrci sudjelovala 73 tima iz 19 nacija.

OSAM VELIČANSTVENIH. Osam najuspješnijih timova sa ÖTILLÖ Swimruna Hvar natjecat će se na Svjetskom prvenstvu u swimrunu u stochkolmskom arhipelagu 3. rujna 2018. – top 3 muška i mješovita tima, te dva najuspješnija ženska tima.