Gastro

Biser mora 2019: Najvećim međunarodnim kulinarskim festivalom započinje turistička sezona u Supetru


XIV. međunarodni kulinarski festival “Biser mora”

Mjesto i vrijeme održavanja: Svpetrvs hoteli, Supetar, otok Brač, 9.-12.4.2019.

Najveće kulinarsko natjecanje u Hrvatskoj s popratnim događanjima okupit će od 9. do 12. travnja preko 250 kuhara iz 20 zemalja u Supetru u organizaciji Šefova kuhinja mediteranskih i europskih regija (ŠKMER), a po deseti put održat će se u Svpetrvs hotelima na Braču.

Manifestacija se održava uz potporu Turističke zajednice Splitsko-Dalmatinske županije, Grada Supetra, TZG Supetar, Svpetrvs hotela te Hrvatske gospodarske komore. Osim natjecanja turističko – ugostiteljskih škola, profesionalnih kuhara i slastičara, pripremili smo niz radionica, cooking showova, degustacija, eno prezentacija te edukacija.

Master classove vodit će renomirani chefovi René van Sevenant (Francuska), Guido Debono (Malta), Sokol Prenga (Albanija), Dušan Veršec (Slovenija), Vuksan Mitrović (Crna Gora), Helena Sauko (Bjelorusija), gosti iz Italije Marc Pavel, Saverio Ciampi i Gregorio Mannucci te domaći Stevo Karapandža, Hrvoje Zirojević, Branko Ognjenović, Marijo Čepek i drugi.

Sve edukacije i master classovi bit će otvoreni za posjetitelje te će se na ovaj način građanima i profesionalcima Dalmacije ponuditi nova znanja, kao i trendovi u gastronomiji za koje vjerujemo da će uvelike doprinijeti kvalitetnijoj pripremi i boljem efektu turističke sezone. Sudionicima Bisera mora će se približiti kultura, običaji i gastronomija zemalja sudionika, pa ćemo imati prilike kušati delicije Albanije, Bjelorusije, Crne Gore, Francuske, Italije, Rumunjske, Slovenije, Srbije i Ukrajine.

Od jutra u utorak kreću natjecanja polaznika ugostiteljskih škola, kao i druga događanja, a svečanost otvaranja održat će se u 18 sati kad će biti i proglašenje prvih pobjednika. Nakon toga uslijedit će velika večera za goste manifestacije kojoj će domaćini biti FLAG Brač (Lokalna akcijska grupa u ribarstvu LAGUR/eng. FLAG) s biranim ribljim jelovnikom.

Drugog dana Bisera mora (srijeda) započinju natjecanja kuhara (juniori, seniori, tročlani timovi) u nizu kategorija (jela od ribe, janjetine, piletine, veganska, tjestenina, rižoti, rezbarenje voća i povrća uživo – carving…), a po prvi put, između brojnih događanja, održat će se i Natjecanje pizzaiola.


Natjecanje pizzaiola, dvoboj i akrobatski show u izradi pizza uz Barbine craftove

Drugog dana Bisera mora u 10 sati u restoranu Adria, održat će se natjecanje pizzaiola, a bit će otvoreno posjetiteljima koji će se moći zabaviti uz brojne cooking showove, degustacije i prezentacije. Natjecatelji u prvom natjecanju u izradi pizze na ovom festivalu će pokazati što znaju i umiju pred stručnim žirijem u kojem sjede Ratko Tomić Raja (pizzeria Bokamorra, Split), Ivan Vanjak (pizzeria O’Hara, Zagreb), Saverio Ciampi (svjetski prvak u izradi Napoletane i voditelj talijanske Akademije za obuku profesionalnih pizza majstora) te Marc Pavel, nagrađivani chef iz Trsta i ŠKMER-ov ambasador za Italiju.

Akrobatski pizza show

Nakon natjecanja u Adria hotelu u srijedu u 14 sati u suradnji sa zagrebačkom tvrtkom Lareto Food, distributerima prestižnih talijanskih marki i premium proizvoda za pizze, Saverio Ciampi upriličiti akrobatski pizza show.

Pizza dvoboj Zagora vs. more

Nakon njega, u 15 sati u hotelu Adria, članovi žirija Ratko Tomić i Ivan Vanjak održati će master class o izradi pizza po napolitanskim i drugim izvornim recepturama, a zatim će se njih dvojica dohvatiti tijesta i lopata za pećnicu te se ogledati u pizza dvoboju “Zagora vs. more“.

Barbina pivska priča

Kako bi zaokružila ova događanja uz pizzaiole istog dana gostovat će na Biseru mora Siniša Anđelić, suvlasnik pivovare LAB Split – Craft Brewery (brend Barba). Donosi “Barbinu pivsku priču“, a nadamo se i s pokojom bocom iz njihova asortimana 13 njegovanih craftova (Barba, Punica, Englez…).

Istog dana zakazan je i okrugli stol “Gastronomija kao inspiracija turističke fotografije”. Za večeru goste Bisera mora dočekat će TZ Osječko-baranjske slavonskim specijalitetima, vinima i zabavnim programom.

U četvrtak navečer nakon natjecanja i gastro događanja je planirana večer hrvatskih specijaliteta kako bi se domaća gastronomija prezentirala stranim gostima, a istog dana pisac Veljko Barbieri predstavit će svoju posljednju knjigu “Veliki kuharski kanconijer«, objavljenu nedavno u izdanju VBZ-a kao “gastronomsko remek-djelo s više od 300 recepata”. Tog dana odigrat će se i već tradicionalna Kuharska nogometna utakmica.

Za završnicu u petak, nakon natjecanja finalista i proglašenje pobjednika Bisera mora 2019, ŠKMER će upriličiti večer Dalmacije kao uvertiru za koncert Četiri tenora (Đani Stipaničev, Marko Škugor, Vladimir Garić i Marko Pecotić ).

BISER MORA 2019 PROGRAM

Svpetrvs hoteli, Supetar, otok Brač, 9.-12.4.2019.

Utorak/Tuesday,
9.4.2019. RESTORAN ADRIA
9:00 – 17:00 NATJECANJE SREDNJIH I VISOKIH ŠKOLA/ CATERING HIGH SCHOOLS AND UNIVERSITY TEAM COMPETITION RESTORAN ADRIA
10:00 – 18:00 Master classovi / Master classes
10:00 Slatki doručak by Eleonora Rekeče
11:00 Mala škola začina, Kotanyi
12:00 Jelo s potpisom by Stevo Karapandža
14:00 Janjeći rižoto s bračkim sirom, by Josip Eterović – Niđo & Taverna Riva
16:00 Milnarsko gastro putovanje by Fjaka RESTORAN ADRIA Cooking show s degustacijama / Cooking show with tastings
11:00 Nacionalna prezentacija Rumunjske kuhinje
13:00 Nacionalna prezentacija Bjeloruske kuhinje
15:00 8 summer dishes from Elbasan, Albania by QEK & chef Naim Bashmili WATERMA N FORUM 18:00 – 19:30 SVEČANO OTVARANJE & PROGLAŠENJE REZULTATA / OPENING & AWARD CEREMONY
18:00 Prezentacija koktela Alkar, Jure Vojković RESTORAN MAMA ROSIE’S
20:00 – 22:00 Večer FLAGa / FLAG – fish edition dinner Chef’s party

Srijeda/Wednesday,
10.4.2019. RESTORAN ADRIA
8:00 – 18:00 NATJECANJE PO KATEGORIJAMA / COMPETITION BY CATEGORIES RESTORAN ADRIA
10:00 – 18:00 Master classovi / Master classes
10:00 CREAM FLOWERS, master class Saharini by Anastasiya Kalupanovich & Natallia Basavets
11:00 CAKE DEKOR, demonstracija Saharini by Alena Sauko
12:00 Mala škola začina, Kotanyi 13:00 Maltese signature dish by Guido Debono
14:00 Jelo s potpisom by Branko Ognjenović
15:00 Ambasadorski pijat by Goran Staničić RESTORAN ADRIA Cooking show s degustacijama / Cooking show with tastings Ljubavna priča: Raja i pizza
14:00 PIZZA SHOW, Saverio Ciampi & Lareto
15:00 PIZZA MASTER CLASS: Dvoboj Zagore i mora, Ivan Vanjak i Ratko Tomić – Raja RESTORAN ADRIA, mala sala Edukacije / Educations
13:00 Barbina pivska priča, Siniša Anđelić i njegov craf
15:00 Sljubljivanje hrane i vina, Snježana Gagić
16:00 Vina Slavonije i Podunavlja (izbor iz vinogorja Baranja, Erdut, Feričanci, Đakovo), vođena vinska degustacija, sommelier Damir Zrno
11:00 – 12:30 OKRUGLI STOL Gastronomija kao inspiracija turističke fotografije moderator Darko Stipaničev & Skitopisi RESTORAN MAMA ROSIE’S
20:00 – 22:00 Slavonska večer / Slavonian dinner Chef’s party

Četvrtak/Thursday,
11.4.2019.
RESTORAN ADRIA
9:00 – 20:00 NATJECANJE PO KATEGORIJAMA/ COMPETITION BY CATEGORIES RESTORAN ADRIA
10:00 – 18:00 Master classovi / Master classes
10:00 Mediterranean trilogy, Sokol Prenga
11:00 Mala škola začina, Kotanyi
12:00 Rižoti, Marijo Čepek & Lareto Food
14:00 Tjestenine iz Gragnana, Gregorio Mannucci & Lareto Food
15:00 S Hamidom i Hummusom na “ti”, Hamid Hadžić & Sana Delikatese
16:00 Trend odabir chefova: “zaboravljene” pozicije mesa, Nikola Popović & Central beer pub
17:00 Gurmanska dimljena rebarca, Ivan Đukić & Manufaktura RESTORAN ADRIA Cooking show s degustacijama / Cooking show with tastings Dobro jutro! Dalmacija u kapljici, Paško likeri
11:00 Gorenska Prata i Uskrs u Sloveniji, Dušan Veršec
13:00 Jela državnika by Vuko Mitrović i Marija Lulić
16:00 Nacionalna prezentacija Crne Gore RESTORAN ADRIA, mala sala Edukacije / Educations
11:00 Promocija „ MEDITERANSKE KUHINJE I VELIKOG KUHARSKOG KANCONIJERA VELJKA BARBIERIJA¨
18:00 – 19:00 Kuharska nogometna utakmica / Chefs’ football match RESTORAN ADRIA
19:30 – 20:00 PROGLAŠENJE REZULTATA / AWARD CEREMONY RESTORAN MAMA ROSIE’S
20:00 – 22:00 Hrvatska tematska večer / Croatian dinner Chef’s party Petak/Friday,

12.4.2019.
RESTORAN ADRIA
9:00 – 14:00 NATJECANJE PO KATEGORIJAMA/COMPETITION BY CATEGORIES RESTORAN ADRIA 10:00 – 16:00 Master classovi / Master classes – FISH EDITION
10:00 Carpaccia za dobro jutro
12:00 More Dalmacije, Hrvoje Zirojević by Centaurus
14:00 Bouillabaisse, Rene van Sevenant
15:00 More & Malta & Guido Debono RESTORAN ADRIA Cooking show s degustacijama / Cooking show with tastings
11:00 Majstor talijanske tjestenine, Pavel Marc
13:00 Borshch Slobozhanski, Liudmila Radchenko & Leonida Bilenko
14:00 Mediteranska janjetina & Kneginjin medaljon, Marko Triljić & Mala kolubara RESTORAN MAMA ROSIE’S Edukacije / Educations
10:30 Sve iz mora, Centaurus – prezentacija asortimana za 2019. godinu RESTORAN ADRIA, mala sala Edukacije / Educations
13:00 Kaštelanska vinska priča by Matela RESTORAN ADRIA
14:00 – 16:00 Finale natjecanja KUP BISER MORA / SENIOR COMPETITION FINAL – BISER MORA CUP RESTORAN MAMA ROSIE’S
19:00 – 20:30 Večer Dalmacije / Dalmatian dinner ŠKOLSKA DVORANA SUPETAR
20:30 Koncert i PROGLAŠENJE REZULTATA / Concert & AWARD CEREMONY WATERMA N FORUM Chef’s party

Više: www.skmer.hr

shares